O autorovi

Jmenuji se Janka Tóthová a jsem matkou tří dětí. K problematice dětských bot jsem se dostala, když jsem si všimla u svého tehdy tříletého syna tendence k vbočenému palci u nohou. V té době jsem ještě nevěděla, že se jedná o „hallux valgus“ a proč vzniká.

Jsem „šťoural“ a když jde o zdraví mých dětí, o to víc. Mé první kroky směřovaly k internetu. Objevila jsem, že tenhle jev často způsobují malé nebo úzké boty. Ani do té doby jsem nešetřila na botách, snažila jsem se boty vybírat dle zdánlivé kvality, pocitu, použitých materiálů a certifikátů, ale bohužel nikdy jsem si neuvědomila, jak zásadně může bota ovlivnit zdraví a biomechaniku chodidla a jaký to má dále vliv na zdraví. Jakmile jsem si koupila měřidlo Plus12, proměřila jsem všechny boty a nohy, které doma máme, a byl to šok. Nadměrek skoro žádný, všechny boty byly malé a nevhodně tvarované. A tak jsem začala zkoumat, jak se v těch kterých botách cítím a kde mě tlačí. Dnes se na boty dívám úplně jiným způsobem. Ptám se odborníků po celém světe, čtu jejich vědecké studie, blogy, hodně o botách přemýšlím. Oslovila jsem i odborníky z řad ševců a „shoe fitters“ (tady takovou profesi nemáme, je to profesionál, který vám pomůže určit, jestli vám bota padne). Nemám medicínské vzdělání a možná díky tomu jsem se o téhle problematice tolik dozvěděla. Nebyla jsem nijak zatížena „starou školou“, která velice často hlásá teď už pro mne nelogické a nijak nepodložené věci. Uvědomila jsem si, jak důležitá je chůze naboso, kdekoliv je to možné, a je smutné, že zde není vůle ani od odborníků, aby se něco změnilo. Prodej bot přináší zisk, chůze naboso nikoliv.

Dnes všichni doma nosíme protiskluzové ponožky a kompletně jsme vyměnili obsah botníku.Venku chodíme v barefootových botách a na zahradě a v lese v létě i naboso. Manžel po 14 letech běhání v odpružených běžeckých botách změnil běžecký styl a dnes běhá v barefootové obuvi a říká, že je to něco úplně jiného než dosud a je třeba to zkusit. U syna se začínající problém s vbočeným palcem zvrátil asi po roce a vše je v pořádku. Udělala jsem si otisky jeho chodidel a pozoruji, jak se palec vrací zpátky do rovné pozice a zvedá se klenba. To je pro mne ta nejhezčí odměna. Já jsem trpěla dva roky dennodenně bolestmi zad v kříži a v ranních hodinách jsem v posteli nemohla vydržet. Po létě stráveném naboso je problém pryč. Přestala mě bolet dokonce i kolena.

Chodím mezi maminky a vidím, že jsou na tom stejně jako já před šesti lety. Radím jim, na co se mají koukat, když kupují boty. Některé z nich se staly mými zákaznicemi a jsem velice ráda, že boty z mého e-shopu jsou jejich dětem k užitku.

Tracy Byrne, Wieland Kinz, Steven Robbins, Bernhard Zipfel, Caleb Wegener, Jan Klimeš, André Gedre, Kristiaan D’Août, Markus Walther, Sasha Voloshina, Niki Stolwijk, Alexandra Blutmager, Christian Larsen, Emily Splichal, Helen Naeff, Bettina Barisch, Ang`ele Van Hamme, Vlasta Mayerová               

 – vám všem děkuji za ochotu zodpovědět mé dotěrné a těžké otázky.