I nohy umí lhát

Zkontroloval(a) jsem velikost svých bot. Nejdříve jsem si změřil(a) nohy a zjistil(a), že potřebuji velikost 39. Pak jsem si změřil(a) boty a měřidlo Plus12 přitom ukázalo jen velikost 37. To ale nemůže být pravda, protože boty mi sedí výborně!

 Touto otázkou začal přímo náboženský konflikt! Začneme od začátku: Existují tři studie, které dokazují, že se noha v pohybu poměrně výrazně roztahuje do všech stran. Při chůzi, běhání a skákání je působení zátěže na nohu větší a tím se proto trochu prodlužuje a rozšiřuje. A pak se posunuje noha při každém kroku pár milimetrů dopředu. Studie ukázaly, že je přitom potřeba mít prostor 12 mm. A to u malých i velkých nohou! Maratonští běžci mají někdy dokonce boty, které jsou o 20 mm delší než jejich nohy! Existují stále ještě nezodpovězené otázky, co se týče chování nohy v botě, ale tolik je jisté: aby nohy – a tím především citlivé prsty – nebyly při každém kroku utlačovány, musejí být boty delší než nohy. V testovacích dnech, během kterých měříme dětem nohy, se nás často ptají i dospělí, jestli bychom jim nemohli zkontrolovat jejich velikost bot. Většinou se nestačíme divit, neboť i dospělí nosí často příliš malé boty: obvykle jsou boty stejně velké jako nohy – takže o 12 mm kratší. Jak by se ale mělo vysvětlit dospělému, který je přesvědčený, že mu boty padnou skvěle, že vlastně nosí malé boty? Jen tolik: když testovaní lidé po určitou dobu nosili obuv vhodné velikosti a pak se opět vrátili ke svým starým botám (předtím označovaným jako pohodlné a padnoucí), nepřinášelo jim chození v jejich starých botách už takové potěšení….. Zvykneme si očividně na mnohé – dokonce i na příliš malé boty.

Zdravotní riziko dětských bot: nepozorovaně k poškozeným nohám

“Moje dítě si všimne, když už jsou mu boty malé”. Toto je jedno z častých vysvětlení rodičů, kteří velikost bot kontrolují. Avšak z chybného závěru, ke kterému se aktuálně dopracoval výzkumný tým “Dětské nohy – dětské boty”, se dozvídáme, že: více něž 90 % dětí označí malé boty jako vyhovující.

V rámci projektu “Mám správně velké boty?” posuzují šesti až desetileté děti nejprve tvar a velikost svých vlastních bot. V druhé fázi si mohou samy vybrat nové boty, které jim podle jejich názoru vyhovují a padnou. Avšak co přitom děti nevědí: jeden pár testovaných bot sedí optimálně (12-17 mm rezervy před prsty), druhý pár je moc malý. Vědci očekávají, že se budou děti při výběru nových bot orientovat podle toho, jak se cítily ve starých botách, a tak se také rozhodnou pro moc malé boty. První fáze projetku byla již uzavřena a ukázalo se, že děti jsou ve svých odhadech poměrně dost mimo: 95 % označilo malé boty jako vyhovující – dokonce i když byly o čtyři čísla menší. Dr. Wieland Kinz z týmu “Dětské nohy – dětské boty” byl ohromený: “Nepočítali jsme s tím, že dětská vnímavost v tomto věkovém rozhraní je tak málo vyvinutá. A tím je o to důležitější, aby rodiče velikost dětských bot kontrolovali pravidelně a pomocí smysluplných metod”. V roce 2009 vědecký tým poprvé dokázal, že příliš malé dětské boty vedou už u tří až šestiletých dětí ke křivému postavení palců u nohou (hallux valgus). Link: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2806334/

Protože velká část velikostí u dětských bot není správná a boty jsou skoro vždycky malé, doporučuje výzkumný tým rodičům a obchodům s dětskou obuví změřit nejen velikost nohy, ale také vnitřní délku bot a to minimálně každé tři měsíce. Doporučují se tyto tři metody měření:

  • obkreslit nohu na kus lepenky a přidat k nejdelšímu prstu 12 mm (minimální rezerva) – až17 mm (maximální rezerva, např. pro nové boty). Z tohoto obrysu vystříhnout proužek dva prsty široký a zasunout do boty. Pokud se proužek ohýbá, znamá to, že bota je malá.
  • V případě, že bota má vyjímatelnou vložku: postavit dítě na vyjmutou vložku a zkontrolovat, jestli je před prsty rezerva 12 – 17 mm. Tip: velmi často se tento test provádí nesprávně a pata se postaví až na zadní okraj vložky. V botě však stojí pata asi 1 cm od okraje.
  • měřidlo, které měří délku nohy a vnitřní délku boty

 Přeloženo se souhlasem pana Wielanda Kinze z www.kinderfuesse.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..