Nákup dětských bot natočen skrytou kamerou (video)

Zde uvádíme překlad do češtiny.

Nákup dětské obuvi není tak jednoduchý. Nejen, že dětské nohy neustále potřebují nové boty, ale navíc, jak potvrzují studie, děti do deseti let věku neumějí poznat, jestli jsou jim boty malé nebo velké.

0:12

(Nicole Honjic, maminka Tima): “Pokaždé při nákupu bot mému synovi si nejsem úplně jistá, protože v každém obchodě mu naměří jinou velikost nohy a já vlastně nevím, která bota je pro jeho nohu zdravá a dostatečně velká.”

0:20

Na naší cestě do několika obchodů s dětskou obuví si chceme pomocí skryté kamery posvítit na odbornou pomoc při vybírání dětských bot. Každý nákup začíná změřením nohy dítěte. Jakou velikost potřebuje Tim?

0:32

(prodavačka): “29 – takže 30 ”. Specializovaná prodavačka doporučuje velikost 30.

V dalším obchodě necháme Timovu nohu znovu přeměřit.

0:43

(prodavačka): “Potřebuje 28”.

Na rozdílu dvou čísel u velikosti jedné nohy je vidět, jak se měří nohy v jednom velkém řetězci obchodů s obuví.

0:48

(prodavačka): “Řekla bych 30.”  Aha, takže opět 30.

Možná v menším obchodě budou schopni určit přesnou velikost.

0:59

(prodavačka): “Každopádně je to už 29” . Teď už 29. V pěti obchodech s obuví jsme nechali Timovu nohu změřit a ve třech jsme zjistili tři různé velikost. Jak je to možné?

1:08

Pravděpodobně dvě třetiny dětí v Německu běhají v příliš malých botách. Ortoped Jan Fell ví proč.

1:15

(Dr. Fell):“Máme u dětí problémy s příliš malými botami, protože je pro nás těžké určit přesnou délku nohy dítěte a k tomu vhodnou velikost boty. Neexistují žádné normy na velikosti bot. A navíc se pod jednou velikostí bot může skrývat velikostí více.”

1:30

Doktor Fell vidí začátek problému již při měření dětské nohy specializovanou prodavačkou.

1:37

(Dr. Fell):„Používaná metoda s dřevěnou deskou je nesmysl, protože určuje velikost boty a ne nohy.”

1:44

Přicházíme s našimi nakoupenými botami k ortopedovi a ten nám ukáže, jak správně byla velikost naměřena. Jeho speciální měřidlo má tu zvláštnost, že změří jak velikost nohy, tak vnitřek boty.

1:57

(Dr.Fell):“Změříme nejen délku nohy, tady je to 190 mm, a k tomu i velikost boty – č. 29. V tomto měřidle je už připočítán nadměrek 12 mm, který se doporučuje jako prostor pro pohyb všech prstů, aby měly dostatek místa.”

2:14

Připomeňme si, že v pěti obchodech naměřili Timovi velikost č. 30, 28 a jen dvakrát správně 29.

V tomto obchodě prodavačka naměřila příliš malou velikost č. 28:“Má tam ještě dost místa.“ A také všechny ostatní prodavačky přeměřují velikost boty palcem, ale tím se přeci nic neřeší.

2:31

(Dr. Fell):„Za prvé děti reflexně palec skrčí, za druhé pak nahmatáme prsty na nesprávném místě. Takže to není úplně smysluplné.“ Metodu měření palcem tedy zapomeňme a měřme raději skutečnou velikost vnitřku boty.“

2:49

(Dr.Fell): Měřidlo zasuneme do boty, zde jsme už na konci, dál to nejde. Vpředu jsem se dostal až do špičky. Naměřili jsme o dva milimetry víc než předtím, to je prostor, který je naprosto v pořádku. Bota sedí.“

3:03

Že Timovi boty sedí, se dá říct jen o dvou párech bot. Dva další páry jsou o číslo menší, což je celých 7 mm. Ještě horší je to u posledního páru bot, údajné velikosti č. 28.

3:19

(Dr. Fell):„Tady je 175 mm, takže se dost odchylují od skutečné velikosti. Jsou příliš malé. Naměřená velikost boty – skoro 26, na botě je napsáno 28. Pro Timovu nohu by tyto boty měly při dlouhodobém nošení fatální účinky.“

3:39

Odstrašujícím výsledkem je, že všechny koupené boty jsou o číslo menší než je na nich uvedeno.

3:46

(Dr.Fell): „Dvoje boty seděly dobře, ale troje boty byly příliš malé, z nichž dokonce jedny citelně malé, určitě o 2 cm. Dlouhodobé nošení takových bot by mohlo nevyhnutelně vést k poškození dětské nohy.“

4:02

Ortoped Fell ještě pro znázornění botu rozstříhal. Teprve takto se ukáže, jak se prodavačka z obchodu mýlila.

4:10

(Fell):„Nazuli jsme botu, která by údajně měla být dobře“. (Prodavačka: “Ta je perfektní. Sedí přesně.“ )

4:16

(Fell):„Vidíme, že špička palce přesahuje přes hranu boty.“  (Prodavačka: „Má tam ještě dost místa.“ )

4:24

(Fell):“Bota je až moc malá. Když si ještě představíme, že by bota měla mít navíc 12 mm nadměrek, je bota o 20 mm menší, než by měla být.“

4:35

(matka): „To je strašné. Jsem šokovaná, že synovi doporučili v obchodě boty, které jsou o dvě čísla menší a vůbec mu nesedí.“

4:43

Doktor Fell změřil namátkou na dětském hřišti velikost bot pěti dětem.

4:50

(Fell):„Boty jsou ti trošku malé, viď?“

(holčička): „Jo“.

(Fell):“Ok.“

4:57

(Fell):“Změřili jsme u pěti dětí velikost nohou a jejich bot. Dvě děti měly správnou velikost, tři děti měly malé boty, jedna dívka měla výrazně malé boty. Důležité je při výběru bot nedívat se na číslo napsané na botách, ale změřit vnitřní velikost boty a velikost nohy. Také je důležité každé tři až čtyři měsíce zkontrolovat dítěti velikost nohy a jeho bot, protože dětská noha roste rychle a to v průměru o 1 mm za měsíc.“

5:18

A když vše shrneme, pouze dvakrát Timovi a jeho mamince v obchodě s dětskou obuví doporučili správnou velikost bot. U jednoho páru byly boty dokonce o dvě čísla menší. Takže se příště při výběru bot nespoléhejte na starou osvědčenou metodu měření palcem, ale boty i nohu si změřte sami, aby se dítěti v botách dobře chodilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..