Ortopedická obuv inspirovaná chůzí naboso

Zdá se to neuvěřitelné, ale ortopedická obuv skutečně může vycházet z bosé chůze.

Profesorka Najia Shakoor z americké univerzity Rush v USA se spolu s kolegy dlouhodobě zaobírá vlivem obuvi na zátěž kolen, a to především u lidí trpících artrózou kolen. Už v roku 2006 publikovala studii, která konstatovala, že ohybná obuv bez podpatku, případně žabky, je pro kolena lepší než obuv s podpatkem. Jejich úsilí vyvrcholilo vyvinutím nového typu obuvi, tzv. „mobility shoe“, tedy úplně flexibilní lehké obuvi. Taková obuv má rovnou podrážku, do které jsou vřezané drážky pod patou, klenbou i klouby prstů. Tyto drážky mají docílit dokonalé ohebnosti obuvi, aby noha mohla pracovat stejně jako v bosém stavu. Nedávný výzkum totiž naznačil, že chůze naboso kolena šetří. Speciálně vyvinutou obuv vědci testovali šest měsíců. Výsledek byl velmi povzbudivý. Testovaní pacienti obuv nosili minimálně šest hodin denně šest dní v týdnu. Po šesti měsících došlo ke snížení zátěže kolen v průměru o 19 procent, obuv měla navíc tréninkový efekt, což znamená, že i když už pacienti obuv nenosili, chodili šetrněji i ve vlastní obuvi, a došlo dokonce ke snížení zátěže kolen při chůzi v bosém stavu, a to o deset procent. Došlo i k mírnému snížení bolesti, v žádném případě ke zvýšení bolesti. Lékařské centrum Univerzity v Rush vlastní na tuto obuv americký patent.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=tJN3V7cx0Jg

3 komentáře u „Ortopedická obuv inspirovaná chůzí naboso

  1. Hana

    Kterak se nejlépe vypořádat se skutečností, kdy jsou nohy odlišně dlouhé? Myšleno nohy, nikoli chodidla. Tedy vliv na vybočení páteře.
    S díky za názor.

    1. JT Autor příspěvku

      Dobry den, zalezi, aky je rozdiel medzi koncatinami. Je urcity limit, do ktoreho si telo samo poradi a netreba kompenzovat. Nad urcity rozdiel uz kompenzovat treba podpatenkou, ale neodporuca sa uplna kompenzacia, pretoze podpatenka moze sposobovat ine problemy, napriklad zhorsovat riziko vyvrtnutia kotnika u kompenzovanej nohy. Optimum si asi kazdy s tymto problemom musi najst sam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..