Protiskluzové ponožky a jejich odvrácená tvář

Někteří lékaři doporučují rodičům, aby svým dětem místo bačkůrek dávali protiskluzové ponožky. Nožičky se v nich hýbou mnohem přirozeněji a zahřejí tehdy, když to naboso není možné.

Na možná rizika spojená s nimi však poukazují německé ekotesty. Podle jejich výsledků většina testovaných ponožek nese v sobě zdravotní rizika, která jsou ukryta v jejich protiskluzové úpravě. Německý ekotest zjišťoval v létě 2011 složení 14 párů protiskluzových ponožek pro děti. Výsledky jsou publikovány zde: http://www.oekotest.de/cgi/index.cgi?artnr=98415;bernr=07;co=

Více než polovina ponožek v testu propadla kvůli škodlivým látkám, například změkčovadlům, které jsou už v hračkách zakázány. Nejmenší děti jsou zvlášť ohroženou skupinou, protože ponožky často strkají i do úst. Jen málo výrobců uvádí složení ponožek včetně protiskluzové úpravy. V Německu byly protiskluzové ponožky testovány opakovaně a výsledky byly vždy velkým zklamáním. Jeden z mála výrobců, kteří používají bezpečný silikon a vždy prochází testy bez problémů, je Hirsch Natur , německý výrobce bavlněných a vlněných ponožek.

Naše zkušenost

Když jsme položili otázku jednomu polskému výrobci protiskluzovek pro nejmenší děti, zda byl jejich produkt testován na zdravotní nezávadnost, odpověď byla: „Ne.“ Když jsme se dále ptali, jestli jsou tedy jejich ponožky zdravotně nezávadné, odpověď zněla: „Doufáme.“ Chtěli jsme od nich vzorek, který by

jsme na vlastní náklady dali otestovat. Přestali s námi komunikovat. Když jsme se zeptali majitelky jednoho českého obchodu s ponožkami na složení protiskluzové úpravy ponožek pro děti, odpověď zněla: „Nevím. Asi jako u všech.“ Rozhodli jsme se nekupovat zajíce v pytli a sáhli jsme po Hirsch Natur . Ponožky se příjemně nosí a jsou hřejivé. Protože jde o stoprocentní vlnu, vyžadují ruční praní. Je třeba počítat i s tím, že po pár měsících pravidelného používaní bude potřebná jejich oprava šitím. Ovšem tak je to u většiny opakovaně nošených a praných ponožek. Doporučujeme milovníkům pravých a čistých materiálů, kteří upřednostňují nezávadnost a přírodní původ před umělou výdrží, nízkou cenou a chemickým zatížením.

1 komentář u „Protiskluzové ponožky a jejich odvrácená tvář

  1. Miroslava Rýznarová

    Dobrý den,
    jsou tyto protiskluzové ponožky k dostání i na českém trhu? Děkuji za odpověď.
    M.R.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..