Test stélky

Chci vám udělat návrh: Vezměte si rukavice a dejte si je na ruce. Zkuste se nasnídat, něco uvařit, pracovat na počítači, pohladit svoje děti, najít drobné v peněžence, napsat esemesku. Že to není snadné, příjemné nebo možné s rukavicemi na rukou? Nebojte, zvyknete si. To samé totiž děláte svým nohám a nijak vám to nepřijde divné. Vaše nohy již ztratily hodně ze své vnímavosti, nejsou schopny plnit úlohy, které mají vůči vašemu tělu (ano, ony mají hodně úloh, jen jsme na to zapomněli). A pak udělejte ještě něco: Vezměte si lepící pásku a poproste jinou osobu, aby vám oblepila prsty včetně palce tak, že budete mít na rukou něco jako palčák. A můžete se vrátit ke svým aktivitám. Zkuste takto vydržet hodinu, dvě. Pokud jste tenhle palčák ještě zuřivě nestrhli, gratuluji, máte trpělivost. Už chápete, proč děti nesnáší boty? Proč je pořád zouvají? Vezměte jejich boty do rukou, vyndejte z nich vložky a postavte své dítko na vložku asi tak, aby pata dosedla přibližně centimetr od okraje vložky. Vejde se tam celá nožka, opravdu celá? Pokud ne, tak vaše dítě podvědomě cítí, že tahle bota není v pořádku. Vědomě to, bohužel, neumí posoudit, protože jeho nervový systém toho ještě není schopen. Děti spíš cítí, že nemají dostatek informací z chodidel, jejich mozek strádá, jejich sensomotorické schopnosti a koordinace se nerozvíjejí tak, jak mají. To není můj výmysl, to jsou fakta, více zde http://www.tu-chemnitz.de/hsw/sportwissenschaft/bewegungswissenschaft/forschung/motorik.php

 Známý americký podiatr Dr. Ray McClanahan svým pacientům velice klade na srdce, aby si udělali tzv. shoe liner test, tj. vyndali vložku z boty a postavili se na ni. Pokud jejich prsty přesahují vložku, jejich noha nemůže pracovat tak, jak má. Taková bota narušuje přirozený pohyb a stabilitu. http://www.youtube.com/watch?v=DZgphZZGfpM  V obuvní branži je důležité, aby byla bota dostatečně široká v oblasti prstních kloubů, prsty samotné nejsou až tak důležité. Věříte tomu, že příroda nám dala dva kachní vějíře jen proto, aby nás rozčílila tím, že je musíme pracně rvát do špičatých bot, aby konečně vypadaly hezky?

Moje kdysi oblíbené boty

 Moje současné a staré boty

Stélka z Vivobarefoot Gobi a moje staré boty ze zdravotnických potřeb

3 komentáře u „Test stélky

 1. Daniel Martinek

  Jano, nahodou jsem narazil na tenhle tvuj blog a chci jen pogratulovat.
  Perfektni prace, obzvlaste tenhle clanek se me moc libi, to srovnani s oblepenyma rukama fakt sedi.
  Bydlim v Portlandu ve state Oregon, jsem naboso uz patym rokem a snazim se tady obcas taky o nejakou tu osvetu.
  A jen tak na okraj, kdyz tam uz zminujes „Známý americký podiatr Dr. Ray McClanahan“, tak ten je tady z Portlandu, je to muj dobry kamarad bezec a castecne i jeho zasluhou jsem se dostal k behani naboso.

  1. Janka Tothova Autor příspěvku

   Dakujem, Daniel. Zavidim takeho kamarata. Prajem vsetko dobre do Oregonu a odkaz Rayovi, ze mu par ludi z Ciech dakuje za skvele videa o nohach.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..