Více než obuv dětem pomůže dostatek pohybu a správná životospráva

Rozhovor s Jitkou Baďurovou z Fakulty technologické UTB ve Zlíně

Ing. Jitka Baďurová, PhD., působí jako odborná asistentka na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíne, kde se v rámci postgraduálních studií specializovala na obouvání a faktory způsobující zdravotní komplikace nohou dětí. Její profese jí dává prostor dívat se na dětskou obuv jinak, než rodič, lékař nebo prodavač obuvi a my vám v rozhovoru s ní nabízíme jiný pohled.

Paní Baďurová, určité období jste věnovala výzkumu v oblasti dětské obuvi a zároveň vad nohou u dětské populace. K jakým závěrům jste dospěla?

Děti jsou velmi citlivé. Sama, jako matka, máte jistě zkušenost, že když jste byla na mateřské, vaše nálada se okamžitě přenesla na miminko. Později zase, aniž byste před dětmi řešili nějaké problémy, děti vždy vycítily, že něco není v pořádku. Psychologové to formulují, že dítě dýchá
a nasává informace celým povrchem těla. Bylo by tudíž naivní si myslet, že dětská noha je tohoto fenoménu ušetřena. Z biologie víme, že kosti dětí jsou více chrupavčité, protože rostou. To je další „nebezpečí“ pro dětskou nohu, protože omezování nohou tvarem obuvi může růstu nohy bránit, anebo formovat její tvar. Nějaký závěr z těchto slov? Každý člověk, tzn. i dítě má nohu nějak jinak zformovanou, neexistuje žádný standard, se kterým bychom mohli nohy srovnávat a ani mezi sebou je srovnávat příliš nelze. Obuv naopak vyrábíme ve standardizovaných velikostech, vybrat tedy správnou obuv na nohu našeho dítěte je věc těžká!
Velikosti se standardizují na základě hromadného měření délek  a obvodů prstních kloubů nohou dětské populace. Jedno z posledních měření bylo provedeno doktorkou Šťastnou na konci minulého století, které ale pro standardizaci velikosti obuvi nebylo použito.

Pokračování tu.

4 komentáře u „Více než obuv dětem pomůže dostatek pohybu a správná životospráva

 1. Pavla

  Dobrý den paní Tóthová, odvádíte opravdu skvělou práci na tomto webu. Moc se mi to líbí. Již nahlížím na problém dětské obuvi úplně jinak.. Děkuji!

 2. Mirka

  Chcem sa spytat, co je myslene pod pojmom „zdrava zivotosprava“. Predstavujem si, ze pravdepodobne dostatok pohybu vseobecne, ale mozno sa mylim, tak vas orosim o objasnenie. Dakujem

  1. JT Autor příspěvku

   Dobry den, myslim, ze v nasom svete zdrava zivotosprava znamena co najviac pestreho pohybu, co najviac pohybu vonku, ale i dostatok zeleniny kazdy den a podobne. Na zdravi noh sa podpisuje napr. i dostatok vitaminu D, niektore lieky (dopad napr. na achilove slachy), a podobne. Co myslela pani Badurova presne, Vam vsak neviem povedat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..