Zdraví dětských nohou: Důležitá zpráva od Tracy

Kolem 70 procent problémů s nohama u dospělých má původ v nošení nevhodných nebo malých bot v dětství. Ve své podiatrické praxi vidím velmi mnoho chronických problémů souvisejících s nohama, kterým mohlo být zabráněno. Naneštěstí čeká současné děti stejný osud, protože, jak ukazují nové studie z Evropy, 70 procent dětí nosí příliš malé boty. Jako matka dvou dcer a dětská podiatrička (specialista na dětské nohy) s entusiasmem sdílím své znalosti s místní komunitou ve prospěch zdraví našich dětí.

 

V současnosti ovlivňují vývoj dětských nohou dva důležité faktory:

1) Typ obuvi, kterou děti nosí – pevné boty s tvrdou podešví nedovolují přirozený vývoj a posilování kotníků a svalů chodidel. Navzdory nejnovějšímu vědeckému výzkumu, který ukazuje, že boty vycházející z principu bosé nohy prospívají dětským nohám mnohem víc, o tom rodiče nevědí.

2)Velikost bot – Výzkum ukazuje, že nošení bot nedostatečné velikosti v dětství vede k deformitám chodidel, obzvlášť vývinu bunionů (vbočených palců).

Péčí o nohy vašich dětí od úplného začátku můžete zabránit problémům spojeným s nohama pro zbytek jejich života, včetně bolestí zad, problémů s držením těla a chůzí a sportovními zručnostmi.

Ve středu jsme byli moc pyšní na naši dceru, když vyhrála hlavní závod na sportovním dnu. Annie tráví spoustu času naboso, čehož výsledkem jsou její silné a zdravé nohy a sportovní duch (a soutěživost!).

Tracy Byrne

Výzkumní podiatr pro SKEANIE (výrobce obuvi pro děti )

www.tracybyrne.co.uk

 Kdo je Tracy Byrne

Tracy je podiatrička, která působí v Londýně. Je zároveň výzkumným podiatrem pro dva výrobce minimalistické obuvi (přesněji řečeno bosé obuvi). Podporuje rodiče v tom, aby své děti nechali chodit co nejvíce naboso. Tvrdí, že příliš brzké nošení bot může narušit vývoj mozku a chůze u dětí. Chůzí naboso naopak dochází k posilování svalů a vazů chodidel, což vede k silnější nožní klenbě, správnému držení těla a zlepšení propriocepce (uvědomění si svého těla v prostoru). Podle jejího názoru se batolata chodící naboso dívají méně pod nohy, protože dostávají dostatek informací přes chodidla a tím méně padají. Více v angličtině zde:

http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/2010/aug/09/barefoot-best-for-children

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..