Ahinsa Shoes – česká novinka v řade barefoot

Bosá obuv má své první české vlaštovky. To je skvělá zpráva pro ty, kteří rádi nakupují české boty a zároveň upřednostňují minimalismus v obouvání. A potěšující je, že při zrodu pravděpodobně první české bosé značky stojí odborník na slovo vzatý – fyzioterapeut. Člověk, který zná lidské tělo a ví, jak špatně působí běžně dostupná obuv na jeho fungování. Pan Lukáš Klimpera mi poskytl na vyzkoušení jeden pár jeho značky obuvi Ahinsa Shoes a já tak měla možnost posoudit z vlastního pohledu a zkušenosti jejich vlastnosti.

Musím říct, že boty Ahinsa Shoes jsou skutečně tvarované anatomicky, výrobce nedělá žádné kompromisy i za cenu toho, že boty vypadají jinak než většina obuvi, mnohdy i bosé. Vnitřní i vnější hrana bot jsou přímé a palec i malík mají královský prostor pro pohyb. Boty jsou velice lehké díky textilnímu svršku (pár, který jsem testovala, byl lehčí než moje oblíbené kožené Vivobarefoot Gobi). Cit pro terén byl velmi dobrý a zároveň příjemný, podrážka úplně rovná. Vnitřek bot je vystlán umělou kožešinou a hřeje. Jsou velice ohebné ve všech směrech.

Pokud vám nevadí netradiční vzhled, dokonce jej máte rádi, budou se vám Ahinsa Shoes líbit. Tyto boty mají duši a já si je umím docela dobře představit ve svém botníku. Výrobce chystá i zimní model a děti se prý dočkají také. A nyní již rozhovor s výrobcem bot značky Ahinsa Shoes.

 

1.Pokud se nemýlím, jste fyzioterapeut. Co vede fyzioterapeuta k tomu, že začne vyrábět vlastní značku obuvi?

Představte si, že hodinu pracujete s pacientem, dosáhnete určitého zlepšení a on si na konci terapie vleze do bot, které znovu kompletně “rozhodí” celý jeho pohybový systém. Chcete mu doporučit jinou obuv, ale na trhu nic takového není. Co zbývá než začít s výrobou.

Velikou inspirací je pro nás také jedna úžasná fyzioterapeutka, Clara Lewitová ( dříve Helena Hermachová ), které o takovémto typu obuvi psala již před 10ti lety v odborné literatuře.

2. V čem jsou vaše boty jiné než ostatní? Pro koho jsou určené a pro koho ne?

Z hlediska fyzioterapie se odlišují od běžné obuvi tím, že se důsledně snaží neomezovat a nemodifikovat přirozenou funkci nohy. Nic nepřidáváme, nic neubíráme. Necháváme nohu fungovat co nejvíce jako naboso.

Z hlediska většiny dnes běžně nabízené barefoot obuvi jsou jiné v tom, že poskytují opravdu dostatečný prostor pro prsty ( i za cenu netradičního vzhledu ).

Dalším specifikem Ahinsa Shoes je tzv. „etická výroba“. Poté, co se nám narodil syn, jsme se začali více zajímat o problematiku fair-trade výroby a dětské práce vůbec. Začalo pro nás být nemyslitelné kupovat si výrobky, které možná vyráběli děti nebo lidé v otřesných výrobních podmínkách. Z toho důvodu boty vyrábíme výlučně v České republice za důstojných sociálně – ekonomických podmínek výrobních pracovníků. Navíc i veškeré materiály použité k výrobě obuvi mají svůj původ buď přímo v ČR nebo z zemích Evropské unie. Snažíme se o maximální kvalitu, nakupujeme od renomovaných firem.

V neposlední řadě jsou boty čistě vegetariánské / veganské, což v praxi znamená, že neobsahují žádné součásti ze zabitých zvířat.

Pro koho jsou či nejsou Ahinsa Shoes určené ?

Vhodnost jakéhokoliv typu obuvi je ideální posuzovat vždy individuálně. Obecně je přirozený, volný pohyb pro naše tělo ideální. Na druhou stranu barefootová obuv nebývá vhodná pro osoby s tak rozsáhlými deformitami nohy, které není možné korigovat přirozenou aktivací nohy a cvičením, pro osoby se syndromem diabetické nohy, …

( Nejedná se pouze o problematiku obuvi, jakýkoliv prvek limitující přirozenou mobilitu nebo nastavení našeho systému je patogenní ( podpatek, úzká špice, tvrdá podrážka, … ). Například úzká sukně nebo “spuštěné kalhoty” omezující pohyb v kyčelních kloubech jsou také zásadním negativním zásahem do funkce našeho pohybového systému. Nebo například u dětí plenky limitující pohyb v kyčelních kloubech jsou myslím ještě větším problémem než pevná obuv. Ale to by bylo již na jiný rozhovor. )

3. Na vašem webu se píše, že jste je testovali na Masarykově univerzitě. Můžete nám trochu přiblížit, jak a proč jste je testovali a k jakému závěru jste došli?

Testovali jsme pro získání objektivních dat o funkci nohy v naší botě. Dnešní doba je taková, že každý chce nějaký objektivní „věděcký“ výsledek ( a to je v pořádku ). Měřili jsme na plošině emed ( tzv. foot scan ), která zobrazuje dynamicky i staticky přenos síly mezi nohou a podložkou. Měření probíhalo naboso, v naší obuvi a v klasické obuvi s úzkou špicí a tvrdou podrážkou. Výsledek nás velice mile překvapil, záznam přenosu síly naboso a v Ahinsa Shoes je téměř identický. Bylo to inspirací i pro další výzkum o funkci nohy při dlouhodobém nošení Ahinsa Shoes, který právě probíhá.

4. Kde a z jakých materiálů vyrábíte vaše boty?

Kompletní výroba probíhá v České republice ( viz výše ). Používáme přírodní materiály ( len, bavlnu ) i syntetiku. Na jednom modelu využíváme například recyklovanou džínovinu. Snažíme se být otevření různým materiálům, možnostem a kombinacím. Při výběru je vždy na prvním místě kvalita, ekologie a samozřejmě původ v EU.

Mým nejoblíbenějším materiálem je například umělý semiš od jedné prestižní Italské firmy, který se nám za téměř celé 4 roky vývoje a testování nepodařilo ani při intenzivní zátěži zatím prodřít. V budoucnu tomuto materiálu chceme věnovat celý model.

5. Kdo prodává Ahinsa Shoes a jaký poradenský servis poskytujete svým zákazníkům?

Ptám se z toho důvodu, že přechod z klasické obuvi na obuv bosou je pro pohybový aparát dospělého člověka určitá zkouška, kterou je vhodné konzultovat právě s fyzioterapeutem nebo podiatrem.

Prodej jsme zahájili na jaře a tak zatím prodáváme pouze přes eshop. Máme rozjednaných několik kamenných prodejen, hledáme a sháníme kontakty kde se dá. Prezentační vzorky je možné vidět například na pražských rehabilitačních klinikách CKP Roseta, CKP Sámova nebo CKP Dobřichovice.

Ano, možnost konzultace s fyzioterapeutem je zásadní, proto na našich internetových stránkách ( http://www.ahinsashoes.cz/konzultace-fyzioterapie/ ) nabízíme kontakty na fyzioterapeuty v rámci celé ČR na které je možné se obrátit. Samozřejmostí je i možnost emailové konzultace ale “naživo” je to vždy lepší.

7. Chystáte nějaké novinky? Například obuv pro sportovce, letní obuv či obuv pro děti?

Ano. Vše uvedené se chystá.

Děkuji za rozhovor.

Máte zájem o slevu z nákupní ceny Ahinsa Shoes ve výši 6 procent? Napište si o slevový kód od nás. http://eshop.nohynaboso.cz/store/goodsdetail.asp?lngDepartmentID=1&strGoodsID=AHISK1

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..