Zimní botičky SKEANIE

Botu jsme kupovali pro sedmnáctiměsíční dcerku jako zimní botu a náhradu za už malé Vivobarefoot Off Road. V následujících řádcích rozvedu pár svých postřehů. Nejsem studovaným odborníkem na boty, pouze laik, který se už před pár lety začal zajímat o běhání naboso a zjišťovat různé informace. Berte to tedy prosím jako názor lehce poučeného laika.

Podrážka boty je tím nejlepším, co SKEANIE nabízí. Je tenká a na všech místech velice ohebná. To je velký rozdíl proti většině bot, kde se ohebnost projevuje pouze v určitých místech podrážky.

Co se týče celkového tvaru, bota mi přijde o něco užší než na začátku zmíněné Vivobarefoot, což je pravděpodobně daní za odlišný nazouvací systém. Skeanie nemají žádné pevné vázání (ani tkaničky ani suchý zip), jenom lehce se svírající gumu. Co může na počátku někoho nepříjemně překvapit je ale ve skutečnosti plusem, protože si tak bota nechává část výhod kotníkových bot (z hlediska udržení vody mimo nohu) a zároveň jenom minimálně omezuje volnost pohybu v kotnících. S tímto konceptem vázání přichází také nutnost kupovat boty, které nejsou příliš velké, protože pak dítě může sešlapávat botu na straně a na noze se neudrží.

Přece jenom ale na celkovém tvaru najdu jednu věc, kterou považuji za negativní a to je zbytečně vysoko položená špička boty (anglicky „toe spring“). Ta usnadňuje odraz při chůzi a vyřazuje do určité míry chápavou funkci prstů, což je přesně to, co od minimalistické boty neočekávám. Stále mě překvapuje, kolik minimalistických bot si zachovává tento zbytečný konstrukční prvek klasických bot a bohužel SKEANIE nejsou výjimkou. (Při diskuzi o „toe spring“ je důležité si uvědomit, že zatímco při běhu velká síla dopadu dokáže minimalistickou botu zploštit a „toe spring“ nehraje významnou roli, tak při stání a normální chůzi se „toe spring“ projevuje výrazně a ohýbá tak přirozenou pozici prstů, které ztrácí kontakt se zemí (viz foto))

Z hlediska funkčnosti splňuje bota vše, co slibuje. Není voděodolná, ale to se projevilo jenom jednou, když jsme se brouzdali v hlubším sněhu. Upozorňuji, že bez použití impregnace. Tenká podrážka znamená, že bota málo tepelně izoluje nohu od povrchu, ale pokud je člověk v pohybu a nechodí po sněhu, dá se s tím určitě pohodlně vyžít do 0° bez problémů v normálním oblečení. Takže deklarovaná mírná zima je přesně tím pravým obdobím. Pokud ji nosí malé děti, které se často zastavují, nebo je větší zima, tak si ale přece jen dovnitř zaslouží na nohy něco teplého.

Už na první pohled je jasné, že se značka neorientuje na sportovně založené jedince. Jedná se samozřejmě o otázku osobního vkusu, jestli se vám bude její vzhled líbit a přestože já osobně bych dal přednost trochu sportovnějšímu vzhledu, když doplňujícím oblečením je nejčastěji kombinéza, není to nic špatného. Kvalita zpracování se za ten více než měsíc zdá být vysoká, žádný problém s materiály a spoji nenastal.

Celkově je bota rozhodně jednou z nejlepších voleb pro dětské nohy do zimy, byť je to částečně dáno i nedostatkem konkurence v kategorii zimních bot pro úplně nejmenší děti.

Autor recenze: Adam, Slaný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..