Co by rodiče měli vědět o ploché noze, vtáčení špiček, ohnutých nohách a botách pro děti

Je toho hodně, co by měli rodiče malých dětí vědět. Přehledných a důvěryhodných informací v oblasti vývoje dětských nožiček je však někdy poskromnu. Proč jdou nožičky do O, do X, proč nejsou rovné, co jim dělá dobře? Proč jsou chodidla pořád ještě plochá? Velká část rodičů si klade otázku, co je ještě v pořádku a co už ne. Panuje přesvědčení, že nožky je třeba nějak „formovat“, a to nejlépe co nejdříve a zejména s pomocí ortopedických pomůcek. A tak vysoké procento dětí po tříleté preventivní prohlídce končí u ortopeda a následně s ortopedickými vložkami v botách. A možná, že jenom chybí trpělivost a důvěra v to, že naše děti porostou správně… Pokud se chcete dozvědět víc o tom, jak dětské nohy rostou a co budete pozorovat v nejbližších několika letech u svých dětí od pasu dolů, doporučuji, abyste si pozorně přečetli Staheliho text nazvaný „Co by rodiče měli vědět o ploché noze, vtáčení špiček, ohnutých nohách a botách pro děti“.

Lynn Staheli

 • významný dětský ortoped
 • emeritní profesor University of Washington
 • autor 85 odborných studií a 16 knih
 • nositel ocenění za celoživotní dílo od Pediatric Orthopaedic Society of North America (Severoamerické dětské ortopedické společnosti)
 • zakladatel organizace Global-HELP, která poskytuje bezplatně zejména rozvojovým zemím informace o péči o zdraví a pomáhá zpřístupňovat lékařské poznatky po celém světě. Viz www.global-help.org nebo www.orthobooks.org

Jeho výzkum v oblasti vývojových odchylek v dětství prokázal, že stavy, jako je flexibilní plochá noha, vtáčení špiček a nohy do O, představují běžné odchylky, které lze vyřešit bez léčby. Tyto poznatky významně přispěly k menšímu používání zbytečných neefektivních a nepříjemných pomůcek, jako jsou korekční boty, noční dlahy a ortézy.

Toto je publikace Global-HELP a její volné šíření není dovoleno. Výjimka byla udělena Jance Tóthové, která publikaci přeložila do češtiny. Všechny jazykové verze je možné najít zde: http://global-help.org/products/what_parents_should_know_about_flatfeet_intoeing_bent_legs_and_shoes_for_children/

4 komentáře u „Co by rodiče měli vědět o ploché noze, vtáčení špiček, ohnutých nohách a botách pro děti

 1. lenka

  Dobrý den,

  děkuji za přínosné články. Jen jsem se chtěla zeptat – měly by dětské boty mít tzv. opatek? Nikde o tom nepíšete a boty, které jsou v ČR pro děti doporučovány s certifikátem žirafy, ho všechny mají. A tak nevím, co je správné.

  Moc děkuji za odpověď
  Lenka

  1. JT Autor příspěvku

   Dobry den,

   na temu pevneho opatku sa svedomito pripravujem, kym nieco publikujem. Zatial je moj nazor taky, ze je to len dalsia habadura na detskej obuvi, o ktorej posobeni na detsku nohu vela nevieme. Niektore deti vsak z obuvi patami utekaju, preto potrebuju v obuvi pevnejsi material okolo paty, ale to neznamena, ze to musi byt betonovy opatok. Mal by byt pevny len natolko, aby udrzal patu v obuvi. Pytala som sa na to i jedneho seflekara ortopeda v Nemecku, povedal mi, ze ked je detska obuv uplne rovna, pevna pata nie je potrebna. Zasadne je, aby bola detska obuv co najmaksia a, samozrejme, musi mat rovne kopyto.

 2. PP

  Dobrý den,

  Velmi mě oslovují vaše stránky a jsem ráda za přínosné informace. Jako maminka dvou dětí jsem se po RD pustila do „obuvnické branže“ a tuším jak těžké je zde v Č.R informovat veřejnost o tom, že tvrdá obuv, která jakoby fixuje dětskou nožičku není úplně ideální řešení a že ve světě se už na toto téma mění názory a nechávají nožičkám větší prostor pro vlastní vývoj. Těším se na téma s opatkem, protože toto téma je pro velmi aktuální. Jak už jsem psala, pustila jsem se do této branže jako dodavatel nové americké značky dětské obuvi. Není barefoot, ale oproti klasické obuvi je mnohem ohebnější, širší (má tzv. široký toebox) v prstové části, měkčí svršek a nemá pevný opatek a má úplně rovnou stélku. Je těžké zde „nabízet“ zboží, když všichni prodejci obuvi očekávají pevnější obuv, vysoký a pevný opatek, anatomickou stélku a obuv je příliš široká a nemá „Žirafu“ Je to prostě boj. Obuv mám ale odzkoušenou na vlastních dětech a věřím jim a věřím ve“ volnosti nohy“. Ještě jednou děkuji za stránky a těším se na další informace.

  1. Vlaďka

   Dobrý den. Mohu se zeptat, jakou značku obuvi nabízíte? Nebo Prosím o nějaký web odkaz. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..